Strona główna > Wskazówki i porady > Odkwaszanie organizmu

Odkwaszanie organizmu

Jeśli masz złe samopoczucie, brakuje Ci energii i często się przeziębiasz to bardzo możliwe, że masz problem z zakwaszeniem organizmu. Jest to zachwianie równowagi kwasowo – zasadowej. Będzie się to wiązać z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą mieć poważny wpływ na nasze zdrowie.

W jaki sposób można więc postarać się o odkwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu - przyczyny

Zakwaszenie organizmu to zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej. Będzie do tego dochodzić w momencie, gdy do naszego organizmu będzie się dostawać za dużo produktów o kwasowym odczynie. Organizm nie będzie w stanie ich neutralizować i w ten sposób dojdzie do zakwaszenie. Winne będą tutaj stres oraz szybkie tempo życia a także brak aktywności fizycznej. Objawy zakwaszenia organizmu Jeśli chcemy dowiedzieć się czy mamy zakwaszony organizm na początek należy go dokładnie obserwować. Często powtarzające się problemy ze wzdęciami czy zgagą już mogą być dla nas znakiem. Dodatkowo może się pojawić wypadanie włosów, wypryski.

Jeśli dodatkowo będą również bóle mięśni, uczucie ociężałości czy nadmierna nerwowość to bardzo możliwe, że zakwaszenie organizmu nas dotyczy. Częste infekcje i przeziębienia mogą sprawić, że nasz organizm będzie zakwaszony. Warto także przeprowadzić podstawowe badanie krwi, które umożliwi nam ocenę tego jak wygląda u nas poziom pH krwi. Jeśli wyniki są w normie a jednak źle się czujemy to bardzo możliwe, że właśnie organizm będzie zakwaszony. Warto także sprawdzić jak wygląda nasza dieta, ponieważ najczęściej zakwaszenie będzie powodować to wszystko co zjadamy.

Produkty zakwaszające organizm

Zła dieta właśnie najczęściej jest powodem zaburzenia równowagi kwasowo zasadowej. Warto więc wiedzieć co będzie zakwaszać nasz organizm. Między innymi można tutaj wspomnieć duże ilości mięsa i wędlin w diecie. Niekorzystnie działa na nas wieprzowina oraz wołowina. Do zakwaszających produktów zaliczyć trzeba pieczywo, makarony, sery żółte czy słodycze. Zakwaszające działanie ma kawa oraz herbata a także alkohol czy napoje gazowane.

Produkty odkwaszające organizm

Jeśli będziemy chcieli skutecznie odkwasić organizm należy sięgać po produkty, które mają charakter zasadowy i które będą decydować o neutralizowaniu nadmiaru kwasów. Wśród nich będą między innymi kasza jaglana, gryczana, owoce i warzywa w świeżej formie. Można decydować się na kawę zbożową oraz zieloną herbatę. Jeśli chcemy odkwasić organizm musimy mieć wiedzę na temat tego jakie produkty charakteryzują się działaniem zakwaszającym a jakie mogą decydować o odkwaszeniu naszego organizmu.

Zdrowa dieta

Odkwaszanie

Podstawą odkwaszenia powinno być nawadnianie organizmu. Każdego dnia trzeba spożywać ponad 2 litry wody mineralne. Warto także włączyć do diety zieloną herbatę oraz inne ziołowe napary między innymi takie z mięty, pokrzywy czy czystka. Dzień zaczynamy od szklanki ciepłej wody z cytryną. Pomimo kwaśnego smaku będzie działać alkalizująco. Dlatego warto, jeśli uda się ją włączyć do naszej diety. Napój z ciepłej wody i cytryny będzie przyspieszać przemianę materii i również dlatego warto go do naszej diety dołączyć, na pewno będzie korzystnym rozwiązaniem.

Oczywiście świetnie wpływać na nas będą wszelkie zielone koktajle. Komponując dietę dla siebie trzeba zwracać uwagę na to, że produktów alkalizujących powinniśmy mieć około 80% a tych kwasotwórczych jedynie około 20% i to taki element, który szczególnie musi być brany pod uwagę. Dobrze skomponowana dieta to szansa na to, że uda się skutecznie odkwasić organizm.